SO, HOW IS THE CLASS RUN?

It is simple...
THE DAY OF THE CLASS

THE DAY OF THE CLASS

THE TIME OF THE CLASS

THE TIME OF THE CLASS

MAKE YOUR DRINK

MAKE YOUR DRINK

AND HERE WE GO!

AND HERE WE GO!

Frequently Asked Questions

If you have more questions check below:

SELECT A QUESTION

Lessons are taught primarily through Skype and Google Drive, platforms which are widely used by many and for those that are unfamiliar with them, they are easy to learn. Teacher and student talk live through Skype. Through Google Drive, teacher and student exchange documents while using Google Doc as a blackboard. There is also the possibility of using other platforms (i.e. Google Hangouts, etc.) if the student wishes.

Online Lessons are just as efficient as private tutoring in that the same books are used as well as the same delivery and learning methods. Additionally, we have the ability to use all the optical and acoustic features and applications that the internet provides, which are not normally present in a classroom setting.

Yes, online lessons are less expensive because the cost of transportation is eliminated, resulting in approximately in a substantially reduced cost (up to 30%).

Grammar and syntax are delivered in real time on a visual board on your computer screen just like in a classroom setting where the teacher writes on the blackboard and the students follow and takes notes. Through an online delivery, notes are easily provided from the teacher, or the student can copy/paste as the text appears on the visual board.

Listening skills are taught and evaluated by the teacher throughout the lesson. Speaking skills are practiced through the description of images, commentary and conversation on current events.

The correction of exercises through an online lesson is similar to that of private tutoring, where the student reads aloud and the teacher corrects at that moment. Written exercise can be sent prior to the lesson or during the lesson. Through Google Docs, it is very easy for the student to write and for the teacher to correct in real time.

Either through private tutoring or online lessons, the same amount of time is needed to complete a level. The amount of time depends on how many lessons will be taught each week, the ability and diligence of the student and other factors. Try a free class and at the end of the lesson, the teacher will provide an estimate for approximately the amount of hours you will need to complete the first level.

The textbooks we use to run our lessons are the most up-to-date available on the market. These books can be ordered directly from the bookstore and will arrive within 1-2 business days.

Payment is made at the start of the month either through cash deposit to our bank account, by credit card through our website, or through Pay Pal.

If the student’s laptop already has a built-in camera, the only additional equipment needed is a headset with a microphone. This can be the most economical version on the market. However, we will first have to have a practice session in order to test the connection. Additionally, we will have to agree to a set time and payment for the month should be made in advance.

Groups work in the same manner as individual online lessons. The only difference is that students can connect from difference parts of Greece and even internationally. Students do not bear any additional costs.

In order for a group to be formed, there must be 2 or 4 persons that are at the same level and belong to similar age groups so that lessons can be run without any issues. Usually, groups are formed amongst the students themselves (ie 2 siblings, 2 friends) or you can simply sign-up.

SEND US YOUR QUESTION:

Ask now for your first free class!

Free class